
Megfordult már a fejében, hogy klímával fűtsön? Azonban tele van kérdésekkel? Attól tart, hogy drága, nem olyan gazdaságos, mit a gázfűtés? Sok áramot fogyaszt? Problémás a karbantartása? Vajon ugyanolyan hatékony, mint más fűtési eljárások?
Ha fűtésre optimalizált klímát választ, akkor jó hírünk van. Ez egy olyan praktikus megoldás, mely kényelmesen illeszkedik a mai innovatív és korszerű megoldások közé.
A fűtésre optimalizált klímák előnyeiről
Ha az előbb felsoroltaktól tart, akkor engedje meg, hogy bemutassuk a fűtésre optimalizált klímák pozitív tulajdonságait. Ezeket a készülékeket kifejezetten úgy tervezték és gyártották, hogy akár -20°C vagy -30°C fokban is megbízhatóan és gazdaságosan teljesítsenek.
Ha most építkezik, vagy új klimatizálást tervez bevezetni, mindenképp célszerű a fűtésre optimalizált klímán is elgondolkodni. Melyek ennek a rendszernek az előnyei?
- komfortja azonos, vagy még jobb is, mint a gázkazánnak
- fenntartási költsége a fatüzeléssel vetekszik
- megoldja a téli fűtést, a nyári hűtést ugyanaz a rendszer
- megszűri a levegőt
- páramentesít
- turbó fokozatot és a wifi kényelmét, magasabb komfortérzetet biztosít
- új építésű ház esetén, vagy meglévő rendszer mellé alternatív megoldásnak is tökéletes, hiszen nem kell külön fűtésrendszert megterveztetni és kiviteleztetni
- kevesebbe kerül, mint egy gázterv és radiátoros fűtés kiépítése és fenntartási költségei is olcsóbbak
- az áramszolgáltatókon keresztül állami támogatás is igénybe vehető rá
- még költséghatékonyabb, ha összekapcsoljuk napelemmel
- képes csak egy-egy helyiségben működni, amennyiben nem szükséges az egész lakást, vagy épületet fűteni
- használható kiegészítő fűtésként, a meglévő fűtési rendszer mellett, amikor egy bizonyos hőfok felett az már túl drága
A fűtésre optimalizált klímák biztonságosan használhatók egész évben télen-nyáron is. Ezeknek a készülékeknek a kültéri egysége téliesített, a hőcserélő mérete nagyobb, a kondenzvizet automatikusan leolvasztja, ilyenkor a beltéri egység leáll erre az időre. Erre azért van szükség, mert a ráfagyott víznek, a télen is keletkező párának ki kell folynia, hogy a rendszer zavartalanul működhessen. Ha ez nem történik meg a ráfagyott víz szétfagyasztja a hőcserélőt és eltörheti a kültéri egység ventilátorát. A kifejezetten fűtésre optimalizált klímák esetén a ráfagyás nem történhet meg. Ellentétben az alap készülékekkel, melyek nem rendelkeznek kompresszor előfűtéssel, vagy csepptálca fűtéssel.
Figyeljünk a SCOP értékre!
Minél nagyobb számot mutat a SCOP érték, – azaz a szezonális hatásfok érték – annál gazdaságosabb a klímával fűteni. Ha ez az érték eléri, vagy meghaladja az alább szereplő értékeket, akkor igényelhető rá H tarifás kedvezményes áram.
- 6 kW teljesítményig 4,1-es SCOP
- 6,1-11,9 kW teljesítmény között 3.8-as SCOP
- 12 kW teljesítménytől 3-as COP
De mit is jelent az, ha pl SCOP érték mondjuk 4,6?
Ezt a SCOP értéket számos klíma esetében láthatjuk annak technika paraméterei között így ezzel vezetünk le egy példát. Szóval a 4,6 – os érték azt jelenti, ha a klíma 1 KW áramot fogyaszt, akkor 4.6 KW teljesítményt képes leadni.
Gyakorlatilag, ha a klímánk elérte a szobahőmérsékletet pl.: 22-23 fokot a kompresszor csak alacsony teljesítményen üzemel a szinten tartás végett. Ilyenkor a fogyasztás is csak kb. 300-600 Watt óránként. Tehát ilyenkor a leadott teljesítménye, felszorozva a 4,6-os SCOP értékkel 1380-2760 Watt. Azaz több, mint 4,5x nagyobb teljesítményt ad le hő formájában. Ez 18-12 Ft/óra áramköltséget jelen. Mivel ezek csak megközelítő adatok, pontos információért lépjen kapcsolatban az áramszolgáltatójával.
A fűtésre optimalizált klíma havi költsége nagyban függ a szoba adottságaitól, szigetelésétől, külső hőmérséklettől, stb.
A cikk elolvasása után valószínűleg tele van kérdésekkel. Szakembereink személyre és ingatlanra szabott válaszokkal segítik Önt a döntésben.